bannerzz

نکاتی در باره حیوانات


وصیت نامه یک سگ:

انسان ها قبل از مرگشان وصیت می کنند و تمام دارایشان را به عزیزانشان میبخشند. من هم همین کار را می کردم اگر می توانستم بنویسم. به آن سگ تنها و بیچاره و ولگرد خانه گرم را می دادم، ظرف غذایم همین طور، جای خوابم و اسباب بازی هایم آن آغوش مطمئن، آن دست نوازشگر، آن صدای مهربان و آن جایی که درون قلب یک انسان داشتم، آن عشقی که در آخر باعث شد در آرامش بمیرم. وقتی من مردم خواهش می کنم نگو که دیگر سگی نمی خواهم. یک سگ تنها و محتاج را پیدا کن و جای من را به او بده. این تنها خواسته من است. در آخر این را بدان عشقی که از من در خاطرت می ماند، تنها چیزیست که دارم.


«آیا سگ ها فکر میکنند؟

من نمیدانم که آیا سگ ها میتوانند فکر کنند یا فکر کردن چی هست، یا انسان ها میتوانند فکر کنند یا نه. اما اینکه انسان ها بتوانند فکر کنند یا نه، من میدانم که آنهائی که عاشق سگ ها هستند فکر میکنند سگ ها فکر میکنند.» تصویر برتراند راسل و سگ «پی نات» در منزلشان در انگلستان، ۱۹۶۲گفتگوی سگ و گرگ...

گرگ ملامت کنان از سگ پرسید: انسان‌ها را چگونه یافتی؟

سگ: انسان‌ها هر گاه کسی را تحقیر کنند او را سگ مینامند.

گرگ: آیا فرزندان آنان را خوردی؟

سگ: نخیر

گرگ: آیا به آنها خیانت کردی؟

سگ: نخیر

گرگ: آیا از آنها ‌پاسبانی کردی؟

سگ: آری

گرگ: انسان‌ها شخص شجاع را چه مینامند؟

سگ: گرگ مینامند

گرگ: مگر از اول برایت نگفتم که مانند گرگ باش؟!!

من کودکانشان را دریدم و چهارپایانشان را بارها خوردم… و اکنون آنها قهرمانانشان را گرگ مینامند.

باید بدانی که انسان‌ها قاتلان خود را میپرستند اما به خادمان و وفاداران خود توهین میکنند.

چقدر این داستان برای ما ایرانیان و روزگارمان آشناست

خِرد ،دانایی ونیک اندیشی یارتان.


چرا پرندگان در زمان مهاجرت بشكل زاویه پرواز میكنند؟

پرواز بشكل زاویه ساختاری منحصر به فرد از پرندگان مهاجر است. این روش سفر توسط قاز های وحشی ، مرغابی ها ، لگ لگ ها و برخی دیگر از پرندگان مهاجر استفاده می شود. سالهاست که دانشمندان درمورد این مسئله تحقیق میكنند، که چرا پرندگان به این ترتیب صف می کشند و پرواز میكنند؟

این واقعاً شگفت انگیز است ، زیرا طبیعت روشی ایده آل ابداع کرده است که به پرندگان اجازه می دهد تا مسافت های عظیم را پشت سر بگذارنند ، در حالی که از مسیر دور نمی شوند.

ولی سوال اینجاست كه چرا به شكل زاویه؟

با گذشت سالها ، حقایق شگفت انگیزی کشف شده است! به نظر می رسد که با این ساختار پرندگان ، هر یک از آنها بال می زند و در نتیجه یک جریان صعودی برای پرنده دنبال کننده خود ایجاد می کند. این جریان هوا که توسط همه یكجا ایجاد می شود ، حدود ٧٠ ٪ به قدرت پرواز می افزاید.

این به طور قابل توجهی از خسته شدن پرندگان می کاهد ، بنابراین آنها می توانند مسافت های طولانی را بدون مشكل پرواز کنند. ساخت زاویه یی بسیار دقیق و صحیح است و به محض خارج شدن از این حالت مرغ پرنده ، بار عظیمی را احساس می کند و مجبور به بازگشت می شود. همچنین قابل توجه است ، پرندگانی که در یک زاویه پرواز می کنند قادر به سرعت ٨٠ کیلومتر در ساعت هستند و آن را در طول پرواز حفظ می كنند.

برخی از دانشمندان معتقدند که پرندگان مانند زاویه پرواز می کنند تا همه را در یك به اصطلاح خیل ببینند و از همه مهمتر رهبر را می بینند. سر خیل یا رهبر به عنوان یک اصل ، همیشه یک پرنده قدیمی ، اما هنوز هم قوی می باشد ، که پرواز را بیش از یک بار انجام داده است و مسیر را به طور قطع می داند. باید چندین چنین پرنده ای در همچو پرواز ها وجود داشته باشد ، و همه آنها در پهلوی سرخیل پرواز می کنند. به محض اینکه رهبر خسته شد ، عقب نشینی می کند ، تا انتهای زاویه پرواز می کند و دیگری جای رهبر را می گیرد.

بنابراین ، آنها در طول سفر متناوب هستند. جا های اول در همچو پرواز ها همیشه توسط پرندگان قوی و باتجربه اشغال می شود ، که با زدن بال ، جریان هوای صعودی ایجاد می کند ، که به معنای واقعی کلمه به پیش رانده و پرندگان ضعیف را از عقب به پیشرو پرواز می دهند.

جالب است شیون و یا آواز كه در حال پرواز در آسمان می شنویم فقط پرندگان پشت سر هستند آنها از پرندگان که در پیش پرواز می کنند حمایت می کنند و آنها را تشویق می کنند که سرعت خود را کم نکنند.

واقعیت شگفت انگیز دیگری اینكه پرندگان مهاجر که در همچو پرواز ها گم می شوند بنا به دلایلی ، مثلاً یک پرنده در قطار نتواند مسیر خود را ادامه دهد ، در این صورت دو دیگر قطار را با او ترک می کنند. آنها به پرنده ضعیف شده کمک می کنند و تا زمان خستگی اش رفع گردد در کنار او هستند. پس از آن ، آنها سفر خود را ادامه می دهند ، خود را می رسانند یا با خیل دیگری ملحق می شوند.

اما چگونه پرندگان به چنین سفر های دور و دراز میروند ، زیرا غالباً مجبورند بر فراز اقیانوس ، جایی که به طور قطع هیچ نشانه ای از خشكه وجود ندارد ، پرواز کنند؟ اخیراً دانشمندان این راز را فاش کرده اند. این واقعیت که پرندگان میدان مقناطیسی زمین را حس می کنند مدت هاست که شناخته شده است ، اما مکانیسم این درک روشن نبود. به نظر می رسد که در چشم پرندگان پروتئینی به نام کریپتوکروم وجود دارد که تحت تأثیر نور ، از شکلی به شکل دیگر تغییر می کند و میدان مقناطیسی بر این واکنش كیمیاوی تأثیر می گذارد. مغز پرنده قادر به تشخیص و تشخیص این تأثیر است كه طریق دستورات جهت گیری را می دهد.

امیدوارم برایتان جالب بوده باشد.برگشت به صفحه حیوانات

برگشت به خانه